От “Образование без раници" силно вярваме в избраната от нас кауза – да осигуряваме достъп до качествени безплатни дигитални ресурси и да подкрепяме учащи, учители и семейства в постигането на високи образователни успехи.
Основният ни проект е развитието и поддържането на българската версия на най-голямата образователна платформа в света – Кан Академия (bg.khanacademy.org) – безплатна за всички, навсякъде и с която всеки може да научи всичко. Отзиви за Кан Академия можете да чуете тук. Също така консултираме МОН, училища и учители как да използват най-подходящите технологии, платформи и приложения за образование, за да могат по-уверено да осъвременяват образователния процес в българските училища. Повече за това кои сме ние и какво още правим можете да намерите на нашия сайт или в отчетите ни за GlobalGiving.
За да продължим да подкрепяме още повече учители, ученици и родители и да спомагаме за вдигане качеството на образованието в България, ние самите имаме нужда от подкрепа.
За какво дарявате:
- Превод и адаптиране на още качествено учебно съдържание в българската версия на Кан Академия – безплатна глобална платформа с над 140 млн. потребители по света, 120 хил. от които в България, с материали по всички основни науки, с инструменти за учители за създаване на виртуални класни стаи и проследяване на напредъка на учениците, както и система за учене до “Майсторство”, която подтиква учениците да усвоят напълно дадена тема, преди да преминат към следващата. Международни изследвания, доказващи как Кан Академия помага – тук.
- Подкрепа за учители и училища чрез обучения, безплатни уебинари и консултации и др., за използване на дигитални инструменти и представяне на практики, които доказано повишават мотивацията, ангажираността и успехите на учениците. Отзиви от учители, присъствали на наши обучения – тук.
- Представяне на Кан Академия в училища из цяла България, мотивиране на ученици и цели класове и подпомагане техния напредък в ученето чрез “онлайн олимпиади” с награди за ангажираност и успехи. Отзиви от ученици, използвали Кан Академия – тук.
Ако желаете да насочите как да се използва дарението, пишете ни на hi@obr.education.
С тази кампания "Образование без раници" се включва в Световното движение за празнуване на щедростта Щедрият вторник 2023
Какво свършихме през 2022 г. и ще надградим с ваша помощ?
- Преведохме в Кан Академия още 240 видео урока и 638 хил. думи в статии и упражнения по математика, биология и медицина, физика, икономика, информатика, изкуство, ресурси за учители и родители. Редактирахме и 871 видео урока и 1,2 млн. думи в статии и упражнения. С помощта на доброволци завършихме преводите на два нови курса: Компютрите и интернет и Финанси и капиталови пазари. Вижте защо ни помагат доброволно специалисти по икономика и информатика като Георги и Никола. За успешната ни работа с доброволци бяхме отличени от TimeHeroes на Петите годишни награди за доброволчество ГЕРОИТЕ 2021.
- В подкрепа на учителите продължихме програмата “По-силни по математика с Кан Академия”, в която се включиха 52 учители по математика от цялата страна, а “Дигитални училищни лидери” е името на новата ни обучителна програма, която регистрирахме към МОН. С белгийската организация „Библиотеки без граници“ започнахме работа по проекта KHAN4STEM, по който подготвяме наръчник за учителите по математика и науки в Европа с добри дигитални практики. Като партньор на ОУ “Васил Левски”, Разград в проект “Математиката е за всеки” въведохме ползването на Кан Академия в часовете по математика на 6 клас с цел по-добро наваксване на пропуските от пандемията.
- На 7.10.2022 г. проведохме първата си Годишна конференция, „Двете лица на технологиите в образованието: Стрес и прогрес“. Учители, директори, двамата предходни министри на образованието, представители на РУО, МОН и неправителствения сектор участваха в панелни дискусии и работилници на теми около умното, ефективно и балансирано използване на технологиите, но и рисковете и грижата за психичното здраве на учители и ученици. Със специално интервю в събитието бе включен Салман Кан, основателят на Кан Академия.
- Подкрепихме Министерство на образованието с наш екип от 90 учители по всички учебни предмети за създаването на единна електронна образователна платформа „Дигитална раница“, а с две други организации работихме по Методика за качество на дигиталните образователни ресурси за същата държавна платформа.
- В подкрепа на учениците за поредна година организирахме Национални онлайн състезания с Кан Академия по математика, информатика и екология със страхотни награди и с активното участие на над 600 ученици. Отзивите на участвалите деца и учители доказват смисъла от инициативата.
- В подкрепа на учениците повишихме информираността на учениците и младите хора по екологични и климатични теми с информационната кампания „Стани застъпник за Земята с Кан Академия“ – 13 включвания на живо със студенти, преподаватели и експерти – еколози и биолози, и специално събитие в Биологическия факултет на Софийския университет.
- В помощ на украинските деца компилирахме списък с безплатни обучителни онлайн ресурси на украински, руски, български и английски език, който продължаваме да обновяваме и допълваме и с който изпреварихме и зарадвахме дори UNESCO.
- В медиите комуникираме всичко важно – само няколко примера с БНТ, 100% Будни, Nova TV, Dir.bg – Trendy подкаст, Bloomberg TV, БНТ2, БНР, Actualno, Свръхчовекът с Георги Ненов, Dunav most и мн. др.
Станете част от всички тези усилия. Дарете. Призовете още съмишленици. Дайте ни вашите насоки.
Благодарим ви!