
След пожара на Драгоманското блато мостчета ще бъдат с нов маршрут
- Посещения: 1832
Част от средствата бяха събрани в Платформата.бг - Благодарим ви!
Пожарът в Драгоманското блато на 22 януари 2020 мотивира хиляди хора да дарят. Сдружение за дива природа БАЛКАНИ благодари на всички над 1 150 души, които подкрепиха каузата ни за възстановяване на достъпа до влажната зона за образователни, природоопазващи и туристически дейности! С ваша помощ до момента сме събрали 46 797 лв.! От тях 8 189 лв. бяха събрани чрез SMS-и и дарения в platformata.bg. Останалите средства са дарения през PayPal, Е-pay, банков път и дарения от служители на фирми, които подкрепят работата на СДП БАЛКАНИ във влажната зона.
Какво предстои?
Със събраните средства СДП БАЛКАНИ предвижда възстановяване на част от посетителската инфраструктура. Това включва 200 метра дървена пътека и метален мост над един от каналите. Новите мостчета ще са с метална основа, по-устойчива на атмосферните условия и пожари. През юни постигнахме съгласие с община Драгоман дървените мостчета да се изградят по нов маршрут. Следващият етап е разработване на архитектурен и инженерен проект, съгласуване с местната власт и РИОСВ София.
В момента Общината полага усилия да намери финансиране за изграждането на останалата част от туристическите атракции – наблюдателни платформи, вишки за наблюдения и др. Всички дейности по възстановяване на инфраструктурата се забавиха заради обявеното извънредно положение в страната.
Пожарът в Драгоманското блато ще има дълготрайни последствия, които ще наблюдаваме в следващите години. Анализът на данните ще покаже какви мерки да се приложат за бъдещото управление на влажната зона с международно значение. Това, което зависи от нас е възможно най-бързото възстановяване на достъпа до блатото. Унищожаването на дългогодишните усилия на СДП БАЛКАНИ и хиляди доброволци от България и чужбина не ни обезсърчава ни най-малко. Даже ни провокира да търсим нови решения и да събираме идеи за обогатяване на туристическото посещение във влажната зона. Осъществяването на тези планове ще се случи на следващ етап, за което със сигурност ще се нуждаем от доброволческа и дарителска помощ.
За Драгоманското блато след пожара като местообитание
Какви са последствията за животни и растения четири месеца след унищожителния пожар в Драгоманското блато? Растителността във влажната зона (тръстики, папур, камъш) постепенно се възстановява (сн 1.), а блатните ириси отново цъфнаха (сн.2). Част от изгорелите върби също са живи, но предстои да се види дали нанесените щети ще имат дългосрочни последствия като заболявания и ранно изсъхване. Поради недостатъчното валежи през зимата и ранната пролет нивото на водата обаче е много ниско. Това означава, че условията в местообитанието са далеч от оптималните за птиците, които обичайно обитават влажната зона.
Завръщат ли се птиците в блатото?
От пожара досега експерти от Сдружение за дива природа БАЛКАНИ, Българска фондация Биоразнообразие и Института за биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН провеждат редовни наблюдения в района. Първоначалните данни показват, че мигриращи птици се спират за почивка тук, но рядко се наблюдават гнездящи двойки. На този етап не могат да се правят категорични изводи или да се покажат тенденции, защото гнездовият сезон е все още в разгара си. Освен това липсата на растителност през февруари, март и април улесни наблюдението на птици във влажната зона в сравнение с минали години, когато тръстиките служат за укритие на орнитофауната. Това означава, че абсолютният брой на наблюдаваните птици може да е по-малък от обичайното.
Ако се интересувате за състоянието на Драгоманското блато след пожара като местообитание на десетки видове птици, може да прочетете информация на сайта на СДП БАЛКАНИ.
История на дървените мостчета
Посетителската инфраструктура в Драгоманското блато (дървени пътеки, кула за наблюдения) е изградена от СДП БАЛКАНИ през 2005 г.,а достъпът винаги е бил безплатен. Мостчетата са построени и поддържани с помощта на дарения и доброволен труд. Благодарение на неповторимата природа, посетителската инфраструктура и образователните дейности на СДП БАЛКАНИ за тези 15 години, Драгоманското блато се превърна в любимо място на хиляди ученици, деца и възрастни.