Близо три десетилетия ние от коалиция „Да спасим Кресненското дефиле” се борим да опазим уникалната природа на дефилето и да запазим местния туризъм и поминък за идните поколения. Това би било възможно чрез законен, природосъобразен и безопасен строеж на магистрала извън Кресненското дефиле. Нашата дългогодишна битка все още не е приключила, но изглежда краят й е близо — за съжаление не в услуга на хората и природата.
Подкрепете усилията ни в името на справедливото прилагане на закона и опазването на природата. Вашите дарения ще подпомогнат кампанията в защита на природата, сигурността и прехраната на местните хора.
На 11 юни тази година Министерството на околната среда и водите даде зелена светлина за начало на строителство през Кресненски пролом по одобрения през 2017 г. вариант, в който едното платно на магистрала е през дефилето и няма локален път. Европейските средства за този вариант бяха отказани през 2019 г., а давността на екологичната оценка изтече през 2022 г. Въпреки това, незаконният строеж в дефилето е факт, а „първата копка” беше направена още през месец май миналата година от тогавашния служебен кабинет.
Защо настояваме за магистрала извън Кресненското дефиле?
Трафикът в отсечката при дефилето изисква построяване на качествена магистрала и запазване на локалния път! Вместо това, намерението на управляващите е да строят опасен път, смесица между първокалсен и второкласен такъв, без локално трасе, с ограничение на скоростта до 80 км/ч. Такова решение носи трайни рискове за здравето и живота на хората в тясното дефиле и ще води до постоянни задръствания за пътуващите по него. Освен това се извършва без актуална екооценка на въздействието върху миграцията, популациите, местообитанията и екологията на опазваните видове.
Построяването на магистрала извън дефилето ще гарантират безопасна и качествена пътна връзка без да застрашава биоразнообразието, местния туризъм и поминък. По този начин локалният път ще бъде запазен, за да се ползва от местните хора, любителите на природата и спорта и бизнесите. По него ще се стига до селата Стара Кресна, Ощава, до Кресненско ханче и земите в и около дефилето.
Запазването на локалния път ще продължи развитието на рафтинг спорта у нас. Река Струма е едно от най-добрите места за практикуването му на Балканите, при това целогодишно. Рафтингът по Струма развива алтернативния и устойчив туризъм в района, като подпомага местната икономика директно.
Маршрут извън дефилето ще позволи да опазим за идните поколения уникалното за Европа и България биоразнообразие в Кресненския пролом!
Обжалваме в съда безотговорно и незаконно решение за строеж в дефилето.
В момента се водят 3 дела за спазване на екологичното законодателство и нова екологична оценка. Следващото дело ще се проведе на 25 март 2025 г.
Нужни са средства за правна дейност в размер на 10 000 лв.
Съдебните разходи, които до момента са поискани от МОСВ достигат прекомерната сума от 30,000 лв.
Защо трябва да спасим Кресненското дефиле?
Кресненският пролом е разположен между два климатични пояса и две планини.
Уникалните екологични условия го определят като един от най-богатите на биоразнообразие райони в Европа.
Дом е на десетки защитени на световно ниво видове и е ключов миграционен коридор (над 3200 растителни и животински видове, от тях над 420 са значими за опазване и 42 са защитени на световно ниво).
Биолозите установяват драстично намаление и дори изчезване на някои от популациите в дефилето в резултат на увеличаващия се трафик. Това води до необратими последствия за защитени видове и техни местообитания.
Повече за дългогодишните усилия да бъде спасено Кресненското дефиле, открийте тук: https://kresna.org/
Коалиция „Да спасим Кресненското дефиле” участва в Световното движение Щедрия вторник - Денят на щедростта, който през 2024 г. е на 3 декември
Име и фамилия |
Сума на дарението |
---|---|
Анонимен дарител | 30 лв. |
Анонимен дарител | 10 лв. |
Michaela Reshavska | 5 лв. |
Светослав Стойков | 40 лв. |
Анонимен дарител | 50 лв. |
Дарете 100 лв. и ще получите:
Събитие с дарителите, на което едно от
дългогодишните лица на кампанията ще
разкаже историята на може би
най-старата природозащитна кампания у
нас. През какви трудности са минали за
последните близо три десетилетия и
каква е причината този казус да остава
нерешен толкова време. Събитието ще се
проведе през януари. За присъстващите
сме подготвили значки и стикери на
кампанията. Местата са ограничени до
30.